Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

EL DOKUMA KİLİM YUN HALI TEMİZLİGİ VE ÖZELLİKLERİ

EL DOKUMA KİLİM YUN HALI TEMİZLİGİ VE ÖZELLİKLERİYöresine göre değişmekle birlikte çok farklı tarz ve özelliklere sahip olan halılar, ipek el dokuma halılar ya da yün el dokuma halılar olarak sınıflanır.

Bazı bölgelerde keçe ve farklı iplik tarzları da kullanılabilir. Bu hediye halıları sadece hediyelik olarak saklanabilecek boyutlarda ve desenlerde olabilir. Aynı zamanda kullanım için uygun büyüklük ve desenlerde de olabilir. Özellikle ağır bir üslupta dekore edilmiş klasik salon dekorasyonunda el dokuma halı modelleri son derece doğru bir seçim olabilir.

El dokuması halıların özellikleri nelerdir?

Makine halıları piyasaya çıkmadan önce tüm halılar el dokumasıydı. Halı tezgahlarında günlerce ilmek ilmak dokunan bu halılar dilediğiniz renk ve desenlere sahip olurdu. Makine halılarına göre çok daha ince detaylara dikkat edilerek hazırlandığı ve el emeği olduğu için hazırlanması oldukça uzun bir süre alan bu halılar günümüz modern halılarına göre çok daha kalın ve doğal olarak da ağır olurdu. Hala el dokuma halılar bu tarz özelliklere sahiptir.

Diğer makine halılarına göre çok kalın ve ağır olan bu halılar, yıkandığında ya da temizlendiğinde oldukça zor kurur. Yün ve doğal iplikler ile yapıldıkları için ıslandıklarında bulunduğu yerden kaldırıp havalandırmak gerekir. Yoksa kısa bir süre içerisinde küflenme yapabilir. Eğer bir süre yün halıları bir yere kaldıracak ve kullanmayacaksanız tıpkı yün kazaklar gibi naftalinlemek gerekir. Aksi taktirde beklediği sürede güveler tarafından delik deşik yapılabilirler.

El dokuması bu halıların günümüz modern halı özelliklerine uyarlanmış kaymaz tabanlı,saçakları olmayan hallerini de hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

El dokuması ipek halıların özellikleri

Ipek halılar genelde kullanım için olarak değil de süs ve hediye olarak üretilmektedirler. Kullanılan malzemenin çok pahalı olması sebebi ile değeri inanılmaz yüksek olan ipek halıları en ünlü sarayların en ünlü salonlarında görmek mümkündür. Herhangi bir portreden çiçek desenlerine kadar birbirinden farklı desen ile dokunabilen bu halılar çok uzun ömürlüdür.

El dokuması Halı ve ipek halıların Yıkanışı

1-)  Bu tür halılarda yıkama esnasında en büyük sorun halıların renklerinin birbirine karıştırılmasıdır. 2-)  Bu tür halıların yıkanması mutlak suretle tek tek ve hızlı şekilde yapılmalıdır.
3-)  El dokuma, yün halı yıkamada; kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmeden ERA 111 El Dokuma Yün Halı Şampuanı tatbiki ile fırçalama işlemine başlanır. 4-)  Fırçalama işlemi sonrası yine hızlı ve seri bir şekilde gelberi ile durulama yapılır.
5-)  Halı uzun tüylü ise halı şampuanının tüy dip ve hav aralarına nüfuz etmesi için, tek yönlü gelberiden önce ileri - geri gelberi uygulaması da yapılabilir.
6-)  İçeriğinde renk düzenleme faktörü bulunan ERA 111 El dokuma Yün Halı Şampuanı, endüstriyel sulu sistem halı yıkamanın doğuş yeri Türkiye olduğundan,Türkiye haricinde dünya genelinde de bu işe en uygun ve tek üründür.
7-)  Gelberi ve durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı; sıkma işlemine alınır.
8-)  Sıkma esnasında kullanılan boyanın akma ihtimalinden dolayı yine tek başına sıkılır.
9-)  Sıkma kazanından alınan halı hemen açılır ve askıya yerlestirilir.
10-) El dokuma ve yün halı yıkamada, bütün ustalık ve hünerin püf noktası hızlı hareket etmektir.

Özetle aşağıda yazılan uygulama zinciri takip edildiği ve bu ürün kullanıldığı sürece halının boya vermesi, renklerin biribirine karışma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.
ÖZET FORMÜL: TEK YIKA - SERİ OL - GELBERİ VE DURULAMA - ERA 111 NATUREMAX YÜN HALI YIKAMA ŞAMPUANI - HIZLICA SIKMA İŞLEMİ - AÇ ve hemen AS

Anlatmış olduğumuz, bu tür halıların yıkanması yönteminde mutlak suretle halı yıkama ustasının deneyim ve tecrübesi çok önemlidir.

Bu yüzden Bir ERA 111 Aile Üyesi Olan SAFİR HALI YIKAMA FABRİKASINI TERCİH EDİN
< >

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder