Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

HALİ YİKAMA BASARİ VE PUF NOKTALAR

HALİ YİKAMA BASARİ VE PUF NOKTA


1-) Endüstriyel Halı Yıkama Nedir: Halı temizliğinde dünya genelinde kabul görmüş en iyi yöntem halının su ile yıkanmasıdır. Evlerimizin önemli bir parçası olan ve sağlığımızı doğrudan etkileyen halılar ve halı temizliğinde onlarca farklı yöntem denenmesine rağmen halıların su ile temizlenmesi haricinde başka bir çözümün olmadığı gerçeği net bir şekilde anlaşılmıştır. Bu realiteden hareketle halıların halı şampuanı ve fırça yardımı ile ovalanarak, gevşeyen kirlerin gelberi ve sıkma makinesi ile atılması işlemine endüstriyel halı yıkama adı verilmektedir. 

2-) Endüstriyel Halı Yıkama Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir: 

İki Çeşit halı yıkama yöntemi vardır: 
a-) Yerde Yıkama
b-) Otomatik Makine ile Halı Yıkama

Manuel Makina ile Yerde Yıkama Proses Nasıl İşler? 


Temizlenmek üzere evlerden alınan halılar işletmeye getirilerek cinslerine göre ayrılır. Halılar yıkanmadan önce mümkünse toz alma işleminden geçirilir. Halılar yerde yıkama yöntemi ile yıkanacak ise yıkama alanına Halı serilerek halılar su ile ıslatılır, üzerlerine şampuan karışımlı su dökülerek fırçalama işlemine başlanır.

Fırçalama işlemi yeterince, özen ve dikkat ile yapılmalı makinenin ucunda dönen fırçanın tel sertliği 80-90 mikrondan aşağıda olmamalıdır. Yeterli fırçalama işlemi yapıldıktan ve halılara güzel bir gelberi yapıldıktan sonra halılar rulo haline getirilip sıkma makinesine konulmalıdır. 

Gelberi Nedir Nasıl Yapılır? 

Halı yıkamacılıkta gelberi uygulaması, halıdan çıkan kirlerin uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlemi yapan alet veya ekipmana da gelberi denir. Belki de %100 kaliteye ulaşmada en önemli uygulamalardan birisi olarak gelberi kabul edilir. Peki nasıl yapılır? Tek Kişilik İleri Sert ve Yoğun 

Sürüm Gelberi: 

Bu teknik günümüz halı yıkama koşullarına en uygun teknik olup tarafımızca da kabul edilerek, tavsiye edilen verimli bir gelberi tekniğidir. Başarılı bir halı yıkama sonucu verir. Bu halı yıkama gelberi tekniğinin başlıca yararları şunlardır: Halı üzerinde temiz su gelinceye dek yapıldığı için; halı yıkama işlemi toz alınmadan bile yapılmış olsa, halı hav aralarındaki tozları, kiri ve pisliği ötelediği için iyi sonuç verir. Halı yıkama sonrası kalite kontrol kolaylaşır. Bunun nedeni bu gelberi tekniğinin kılı ve tüyü de halı üzerinden iterek yok etmesidir. Bu yöntem aynı zamanda iyi bir durulama işlemidir. Tüm yönleri ile oldukça verimli bir halı yıkama gelberi tekniği olan bu yöntemin uygulanması birazda tecrübeli ve güçlü kuvvetli halı yıkama ustalarının varlığına bağlıdır. Çünkü gerçek anlamda bu gelberiyi yapmak kas gücü gerektiren oldukça zor bir işlemdir (Günümüzde üretilen otomatik makine üreticilerine, bu işlemin otomasyon haline getirilmesinde biraz daha fazla görev düşmektedir.) 

Otomatik Makine ile Halı Yıkama 


Halılar otomatik makine ile yıkanacak ise halı hava yönleri doğru şekilde olacak vaziyette halı makineye yerleştirilir ve makine çalıştırılarak fırçalama işleminin başlaması sağlanır. Fırçalama işlemi tamamlanan halı rulo haline getirilerek sıkma makinesine konulup sıkma işlemi gerçekleştirilerek tam kuruma için askılara yerleştirilir. 

Otomatik makinede yıkama işlemi için bazı önemli ayrıntılar: 

Otomatik makine ile yıkama işleminin en büyük handikaplarından bir tanesi bu makinelerin gelberi işlemini manuel sistem kadar iyi yapamamasıdır. Yine bu makinelerde fırçaların halı üzerine yeterince basmaması, fırça tel sertliklerinin yeterli kalınlıkta olmaması, fırçaları döndüren motorların yeterli güce sahip olmaması da önemli handikaplar olarak nitelendirilebilir. Bu gerekçelerle bizim bu işe yeni başlayan girişimcilerin birinci yöntem olan yerde yıkama yöntemini tercih edip, gerekli bilgi ve tecrübeyi edindikten sonra ve belirli bir yıkama kapasitesine ulaştıktan sonra otomatik makine tercih etmeleri yönünde olacaktır.

Saçak Temizliği Nasıl Yapılır?: 

Yeni üretilen halılarda genel olarak saçak yok fakat kullanımda hala yıkanmaya gelen milyonlarca m2 saçaklı halı var. Son yıllarda üretilen halılar büyük oranda saçak sız olmasına rağmen, eski makine halılarında, özellikle el dokuma ve yün halılarda hala saçak bulunmaktadır. Saçaklı halı yıkama işleminde firmalar farklı yöntemler kullansalar da en kabul görmüş yöntem doğru mesafeden basınçlı su ile yapılan temizlik ve mutlak suretle sıkma işlemidir. 15-20 cm mesafeden 150 bar şiddetinde su basıncı özellikle beyaz halı saçaklarını pırıl pırıl yapmaktadır. Bu işlem genellikle halıya genel fırçalama yapıldıktan sonra, kirlerin gevşemesi sonrasında uygulanmaktadır. 

< >

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder