Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

İRAN HALİSİNİN ÖZELLİKLERİ VE YIKANMASI

İran Halısı Özellikleri İran halısı, yün ipliği ve ipek kullanılarak yapılan ve daha çok İran ve Türk düğüm teknikleri ile dokunan bitkisel boyalarla renklendirilen kaliteli halılardır.

 Halıdan söz edildiği zaman akla ilk gelen ülkeler Türkiye ve İran’dır. Zira dünyanın en ünlü el sanatları arasında yer alan halının ilk örnekleri bu toplumun insanlarının ellerinden çıkan, kendi teknikleri ile yarattıkları, akıl almaz bir işçilikle dokudukları ve inanılmaz bir uyum sergileyen kök boyaları ile renklendirdikleri özgün el halılarıdır. 

İran, el sanatları bakımından gelişmiş bir ülkedir. Günümüzde halı dokumacılığı İran daki en yaygın el sanatıdır. İran halıları zengin renkleri, olağanüstü sanatsal desenleri ve kaliteli tasarımları ile dünyaca ünlüdür. Tüm dünyadaki önemli binalarda müzelerde ve konaklarda ilan edilen İran halısı en fazla değer verilen mülk olarak kabul görmektedir. 

Özellikle halı dokumacılığı, çanak çömlek ve mücevherat imalinden hayli ileridir.16. yüzyıldan itibaren önemli bir yer tutmaya başlayan İran’ın el emeği ile dokunan halıları dünyaca meşhurdur.

Geleneksel motiflerle süslü halı ve kilim dokunur. Oto sanayi kurulmuş olmasına rağmen, ülke ihtiyacını henüz karşılayacak düzeyde değildir. Acem halısı İran halısına verilen addır. Aslında, çoğunluğu ve en iyileri İran daki Azeri, Türkmen ve Kaşkay gibi Türk halklarınca dokunan, başka bir deyişle Türk halılarıdır.

Düğüm tarzları da Türkiye de dokunan halılardan farklıdır. Acem düğümü veya İran düğümü denilen dokuma tarzı Gördes düğümü veya Türk düğümü şeklinde anılan dokuma tarzından daha gevşek, kalite ve dayanıklılık açısından daha zayıftır. İran

Halılarında Kullanılan Renkler

Bilinen en eski yün halı olan Pazirik eski İran’daki gelişmiş boya ve dokuma endüstrisinin bir kanıtıdır. İran halısı olmasından ötürü Pers desen ve motiflerini ağırlıklı olarak taşı- yan bir halıdır. Halıcılıkta boya, dokumacılık endüstrisinde önemli bir yer tutar.

Geleneksel boyalar doğadaki kök boya, çivit otu, zerdeçal, kımız böceği, ceviz, nar kabuğu vb. çeşitli bitki ve otlardan üretilmektedir. Günümüzde geleneksel doğal boyalar artık yerini yavaş yavaş genelde ithal edilen yapay kimyasal boyalara bırakmaktadır.

İran çok eski tarihlerden beri halı dokuması yapılan bir yer olarak dünyanın en kaliteli halılarının dokunduğu ülke olarak bilinmektedir. Üzerinde fazlaca rengin bulunduğu ve ipek olma özelliği ile birlikte hem parlak hem ince hem de motifleri açısından zengin olmasından dolayı halı meraklıları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Hassas bir yapıda olmasının yanında antika değeri taşıyan bu halılar her santimetre karesinde 36 düğüm bulunan kaliteli halı türlerindendir. Turuncu, sarı, açık yeşili kırmızı, mavi gibi renklerin yoğun olarak kullanıldığı İran ipek halısı yıkama ve temizleme işlemleri de bu halının özellikleri dikkate alınarak büyük bir titizlikle yapılmalıdır.

İran İpek Halısı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

 İran ipek halıları büyük bir sanatın ilmek ilmek işlendiği modeller olmasının yanında ipek olma özelliğinden dolayı da büyük bir hassasiyetle temizlenmesi gereken halılardandır. İpek İran halıları düzenli olarak vakumlu makineler ile temizlenmeli ve tozları alınmalıdır. Tozlardan arındırılan bu halıların üzerine eğer herhangi bir şey dökülürse hemen müdahale edilerek temizlenmelidir. Aksi halde üzerinde kalıcı leke olabilir. Bunların çıkarılması ise kolay olmaz. İran ipek halısı yıkama işlemlerine başvurmadan temizlenmek isteniyorsa ılık bir suyun içerisine ipek halılar için kullanılabilen özel ilaçlar katılmalı ve bu halılar yumuşak hareketlerle silinmelidir. Kullanılan temizlik malzemesinin köpüğü ile temizlemek ve mümkün olduğunca az su kullanmak gerekir.

İran İpek Halısı Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

İran ipek halısı yıkama ve temizleme işlemlerinde su mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Çünkü halının içerisinde kullanılan iplikler genellikle kökboyası gibi rengi dışarı verebilen yapılardan oluşurlar. İran ipek halıları temizlenirken nemli dahi olsa hızlı bir şekilde nemi alınmalıdır. Aksi halde halı üzerinde kuruduğunda su lekesi kalabilir ve halı ipek olduğu için parçalanabilir. Makine ile temizliklerde de mutlaka hassas olunmalı ve baskı uygulanmadan nazikçe vakumlanmalıdır. İpek halıların kimisi kalın olabildiği gibi kimisi de ince olabilmektedir. Ancak İran halılarında ince olması ve parlak olması büyük bir farklılıktır. İran ipek halısı yıkama işlemi yapılacaksa bu ayrıntıları bilen bir firma ile çalışmak en doğrusudur.

İran İpek Halı Nasıl Yıkanır?

İran ipek halısı yıkama İran ipek halısı yıkama ve temizleme işlemlerinde su mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Çünkü halının içerisinde kullanılan iplikler genellikle kökboyası gibi rengi dışarı verebilen yapılardan oluşurlar.

İran ipek halısı yıkama öncesinde kullanılan renklere, iplik türlerine ve kalınlığına göre sınıflandırılmalıdır. Ardından bu halılar için vakumlama işlemi yapılmalı ve üzerinde herhangi bir hasar varsa giderilmelidir. Vakumlanan halıların üzerine eğer halı yıkama makinası kullanılacaksa en hassas ayarda ve yumuşak temizleyiciler ile tamamen doğal temizleyiciler kullanılarak yıkamaya başlanmalıdır.

İran ipek halısı yıkama sırasında mutlaka az su kullanılmalı ve halı üzerine doğrudan su ve ya deterjan değil köpükler koyularak temizlenmeye başlamalıdır. Halı üzerine doğrudan su dökülmesi leke yapmaya neden olabileceği gibi fazla kullanılan temizlik malzemeleri de halının aşınmasına ve taban kısmının parçalanarak dökülmesine neden olabilir. Köpüklenerek kirleri ve tozlarından arındırılan halının üzerine yumuşak ovalama hareketleri yapılmalıdır.

Şimdilerde bu işlemler teknolojik halı yıkama makineleri tarafından yapılmaktadır. İran ipek halısı yıkama işlemlerinde sabunlama sonrasında halıya çok fazla su uygulamamak koşulu ile halı durulanmalıdır.

Halıların yıkanması işleminde hızlı olunmalıdır.

Çünkü bu halılarda genellikle kökboyası kullanılır ve hızlı olunmadığında halıdaki boyalar karışabilir.

İran ipek halısı yıkama işlemlerinin sonunda ise halının kurutulması gerekir.

Ancak kurutmada direk güneş ışığı ya da buharlama yöntemi kullanılmamalıdır.
Bunun yerine doğal yöntemlerle kurutulmalıdır.

Halılar doğru bir şekilde kurutulmadığında nemli kaldığı için dağılabilir ve bozulmalar görülebilir. İran ipek halısı yıkanacaksa Alanında uzman olan SAFİR HALI YIKAMA FABRİKASINA başvurmak en doğru Karar olacaktır.
< >

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder