Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

NEPAL HALI OZELLİGİ VE TEMİZLİGİ

NEPAL HALI OZELLİGİ VE TEMİZLİGİNEPAL HALISI NEDİR? 

ipek kozalarından elde edilen ipek ve yün ipliklerle, el dokuma tezgâhlarında dokunan, ipek yün karışımı, iplik ve boya yapısı hassas halılardır.

Nepal Halıları Dokuma Teknikleri 

Nepal halıları, günümüz el dokuma halılarında bile rastlanmayan ayrı bir sistemle dokunmaktadır. Kullanılan ipler, Tibet koyunlarının kalın, esnek, uzun ve parlak tüylerinden elde edilmektedir. İpliklere renk verme işlemi ise özel bitkiler kullanılarak yapılmaktadır. Nepal halı modelleri üzerindeki motifler ülkelerin bölgesel tarihsel özelliklerini taşımaktadır.

Bu yüzden de diğer halı türlerine göre daha canlı ve doğal bir görünüm kazanırlar. Klasik renklerin dışında karamel, krem ve mercan gibi renkler kullanılmaktadır. Nepal halı modelleri üretiminde, bulunduğu çevreyi daha aydınlık göstermesi için genel olarak açık renkler kullanılır. Nepal halılarının özelliği iki ve üç boyutlu olmasıdır aynı zamanda Osmanlı imparatorluğunun desenin hâkim olması dikkat çekmektedir.

Nepal ve Uzak Doğu Halıları Yıkama Tekniği 

Bu tür halılar, aynen el dokuma ve yün halıların yıkanmasında uygulanan teknikle yıkanırlar. Özellikle Nepal türlerinin açık renkli olmasından ötürü, halı şampuanı karıştırılmış suya, aktif klor gibi asidik kimyasallar konulmamalıdır.Bu tür maddeler halıda yanma diye tabir edilen sonuca neden olur.

Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında İPEK halı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır. NEPAL halılarının yıkama işleminde, yıkama suyu sıcaklığı 18°C üzerinde olmamalıdır. 

Nepal halılar, ipek halılara zarar vermediği test edilmiş özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Nepal halılar, tüylerinin yolunmasının ve yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalar kullanarak yıkanmalıdır. Etkili kimyasalların kullanılması, Nepal halılarının zarar görmesine sebep olacağından, lekelere müdahale için kullanılacak ürünler özenle seçilmeli, leke çıkarma işlemi dikkatle yapılmalıdır. 

Durulama işlemi çok iyi yapılmalı, kimyasal kalıntısı içeren halı, asla direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yıkama sırasında matlaşan ve sertleşen Nepal halılar, yıkama ve kurutma işleminden sonra solvent ile hav yönünde silinerek yüzey yumuşaklığı ve parlaklığı geri kazanılmalı solvent kokusu gidene kadar havalandırılıp teslimata hazırlanmalıdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder