Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

Sayfalar

ozelhalilar

KİLİM, YÜN, İRAN, NEPAL HALISI YIKAMA


EL DOKUMA HALILAR VE YIKANIŞLARI
Bilindiği gibi El dokuma halılar maddi ve manevi açıdan çok değerli olan kültürümüzün önemli yansımalarından dır. Bu halıların yapılış aşamaları tamamen insan emeğine dayanmaktadır.

Bu açıdan zamanımızın halılarıyla kıyaslaması doğru değildir. Bu halılar diğer halılara nispeten çok daha kullanışlı ve uzun ömürlüdürler. 

El dokuma halı temizliği diğer halılara oranla çok daha özen isteyen bir aşama gerektirir. Bu yüzden bu halıların yıkama  işlemlerini alanında profesyonel ve bu işten anlayan halı yıkama fabrikalarına teslim etmek en doğrusudur.

El dokuması halılar çok hassas olduklarından elde yıkama ve kuru temizleme gibi işlemler halının dokusuna zarar verebilir. Safir Halı Yıkama Fabrikası bu iş için en doğru yıkama talimatlarını takip eder. Halılarınızı aldıktan sonra öncelikle tüm kir ve tozları arındırarak yıkanmaya müsait hale getirip en kaliteli ürünlerle yıkama, durulama, sıkma ve kurutma işlemlerini sırasıyla yerine getirip halılarınızın ilk günkü gibi canlı renkler sahip olmasını sağlar. 


 İRAN HALILARI VE YIKANIŞLARI

Halıdan söz edildiği zaman akla ilk gelen ülkeler Türkiye ve İran’dır. Zira dünyanın en ünlü el sanatları arasında yer alan halının ilk örnekleri bu toplumun insanlarının ellerinden çıkan, kendi teknikleri ile yarattıkları, akıl almaz bir işçilikle dokudukları ve inanılmaz bir uyum sergileyen kök boyaları ile renklendirdikleri özgün el halılarıdır.

İran, el sanatları bakımından gelişmiş bir ülkedir. Günümüzde halı dokumacılığı İran daki en yaygın el sanatıdır. İran halıları zengin renkleri, olağanüstü sanatsal desenleri ve kaliteli tasarımları ile dünyaca ünlüdür.

Tüm dünyadaki önemli binalarda müzelerde ve konaklarda ilan edilen İran halısı en fazla değer verilen mülk olarak kabul görmektedir. Özellikle halı dokumacılığı, çanak çömlek ve mücevherat imalinden hayli ileridir.16. yüzyıldan itibaren önemli bir yer tutmaya başlayan İran’ın el emeği ile dokunan halıları dünyaca meşhurdur.

İran halısı, yün ipliği ve ipek kullanılarak yapılan ve daha çok İran ve Türk düğüm teknikleri ile dokunan bitkisel boyalarla renklendirilen kaliteli halılardır. 

Safir Halı Yıkama Fabrikası bu iş için en doğru yıkama talimatlarını takip eder. Halılarınızı aldıktan sonra öncelikle tüm kir ve tozları arındırarak yıkanmaya müsait hale getirip en kaliteli ürünlerle yıkama, durulama, sıkma ve kurutma işlemlerini sırasıyla yerine getirip halılarınızın ilk günkü gibi canlı renkler sahip olmasını sağlar. 


NEPAL HALILARI VE YIKANIŞLARINepal halıları Tibet kültürünün en canlı örneklerinden biridir. Nepal, Orta Asya’da, Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında bir ülkedir. 

Osmanlı ve Türk motifleri Modernize edilmiş iki ve üç boyutlu desenler Modernize edilmiş çiçek desenleri Ülkemizde halıcılık yüzyıllar boyunca yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda Türk halıları, Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde üretilmeye başlanmıştır. 

Hemen hemen ülkemizdeki büyük imalatçıların yüzde 80’i Türk motifli halıları Hindistan, Nepal ve Çin’de üretmektedir. Çünkü bu ülkelerde hammadde ve işçilik maliyeti çok düşüktür. Bu yüzden de Nepal halılarında Osmanlı ve Türk motifleri oldukça öne çıkmaktadır. Nepal halılarının üretimi ise ülkemizde yapılmamaktadır. Burası daha çok üretim yeri olarak değil, satış yeri olarak tercih edilmektedir. Nepal halıları, günümüz el dokuma halılarında bile rastlanmayan bir sistemle dokunmaktadır. 

Kullanılan ipler, Tibet koyunlarının kalın, esnek, uzun ve parlak tüylerinden elde edilmektedir. İpliklere renk verme işlemi ise özel bitkiler kullanılarak yapılmaktadır. Bu yüzden de diğer halı türlerine göre daha canlı ve doğal bir görünüm kazanırlar. Klasik renklerin dışında kamel, krem ve mercan gibi renkler kullanılmaktadır. Nepal halılarının üretiminde, bulunduğu çevreyi daha aydınlık göstermesi için genel olarak açık renkler kullanılır.

Safir Halı Yıkama Fabrikası bu iş için en doğru yıkama talimatlarını takip eder. Halılarınızı aldıktan sonra öncelikle tüm kir ve tozları arındırarak yıkanmaya müsait hale getirip en kaliteli ürünlerle yıkama, durulama, sıkma ve kurutma işlemlerini sırasıyla yerine getirip halılarınızın ilk günkü gibi canlı renkler sahip olmasını sağlar.