Popular Posts

Bu Blogda Ara

Follow by Email

Sayfalar

Shaggyhaliyikama

SHAGGY HALI YIKAMA


Evin içinde bol tüylü, yumuşacık halılar görmek hepimizin hoşuna gider. Özellikle çocuklu evlerde, shaggy halı kullanımı oldukça yaygındır. Ancak, uzun tüyleri sebebiyle toz, kir ve saçları fazlaca topladığından, iyi temizlenmezse; sağlığımız için tehlikeli olabilmektedir.

Shaggy Halının Özellikleri

Shaggy halılar, normalde kullandığımız halı çeşitlerinden daha farklıdır. El dokuma yöntemiyle dokunarak, uzun ipliklerle üretilmiş, posta benzer görünümüyle bildiğimiz halılara shaggy halı denmektedir. Shaggy, kelimesi İngilizce’de ‘uzun ve kabarık tüyler’ anlamına gelmektedir. Shaggy halı yapısı itibariyle, ismini bu kelimeden almıştır. Tercihe göre her boyutta ve şekilde üretimi yapılabilmektedir. Shaggy halıların hav (tüy) uzunluğu çoğunlukla 3 ve 6 santimetre arasında değişmektedir. Shaggy’nin tüyleri diğer halılara kıyasla kalındır. Düz olarak üretilen tüylerin bükümlü formu da bulunmaktadır. Halıya dokunurken oldukça yumuşak bir yüzeyinin olabilmesi, kullanılan elyafın kalitesiyle ilgilidir. Shaggy halı kullanımı, evlerde direk üzerine oturarak olduğu gibi mobilya altlarında konforlu görünüm açısından da değerlendirilebilmektedir.

Shaggy Halının Temizliği Neden Zor?

Shaggy halının tüyleri sebebiyle, temizlenmesi zahmetli ve zor olabilmektedir. Yaşam alanlarımızda en çok kirlenen eşyaların halılar olduğunu düşünürsek, shaggy’nin düzenli aralıklarla temizliği oldukça önemlidir. Genelde toplanan kirler, tüylerin diplerine kadar girer ve yerleşirler. Dikkat edilmezse, bu kirleri orada fark etmek hem zordur; hem de fark edilse bile halının dip aralarına ulaşmak oldukça zahmetlidir.

Shaggy Halıların Temizliği

Her halı cinsinin kendine göre temizlik kuralları ve yöntemleri vardır.

Safir Halı Yıkama Fabrikası bu iş için en doğru yıkama talimatlarını takip eder. Halılarınızı aldıktan sonra öncelikle tüm kir ve tozları arındırarak yıkanmaya müsait hale getirip en kaliteli ürünlerle yıkama, durulama, sıkma ve kurutma işlemlerini sırasıyla yerine getirip halılarınızın ilk günkü gibi canlı renkler sahip olmasını sağlar.